آموزش

جعبه ابزار برنامه نویسی در متلب و اهمیت آن در صنعت برنامه نویسی روباتیک

متلب

 1.مقدمه

دنیای رباتیک پر از مفاهیم کلی و جزئی می باشد که هر یک از این مفاهیم با قرار گرفتن در کنار یکدیگر در متلب، می توانند باعث ایجاد پروژه ها و خروجی های بی نظیری شوند. لذا باید قبل از شروع فعالیت در عرصه رباتیک، در ابتدا در مورد چگونگی کار و هدف از کار، بحث گردد تا بدین وسیله بتوان نقشه راه مناسب در راستای ادامه پروژه، به خوبی ترسیم شود.حال بعد از آن که مشخص شد که از چه روشی بهتر است برای پیاده سازی پروژه استفاده شود. نوبت به فراهم سازی زیر ساخت مناسب در راستای عملی نمودن داشته ها و دانسته ها می رسد. در این فاز از کار، باید سخت افزار متناسب با پروژه مورد نظر برای پیاده سازی شدن را تهیه نماییم.این کار با در نظر گرفتن جنبه های مختلف نیازمندی در پروژه صورت می گیرد. در ادامه هم با اسمبل نمودن قطعات و ساختن خروجی نهایی، به هدف مورد نظر خود می رسیم.ولی باید توجه داشت که سوای فراهم نمودن قطعات و اسمبل کردن آن ها، شبیه سازی پروژه و در واقع برنامه نویسی آن نیز از ارزش و اهمیت خاصی در راستای رسیدن به نتیجه برخوردار می باشد. لذا باید پروژه مورد نظر خود را قبل از اجرا، در محیط های برنامه نویسی اجرا و پیاده سازی نماییم تا هم از عملکرد درست آن مطمئن شویم و هم این که با آگاهی یافتن از نواقص مختلف و رفع آن ها، کدهای مورد نیاز برای به راه انداختن ربات را نیز به صورت بی نقص تری در اختیار داشته باشیم.

2.اهمیت انتخاب محیط مناسب در راستای برنامه نویسی

در امر برنامه نویسی باید گفت که این به خود سازنده ربات بستگی دارد که چه محیط برنامه نویسی را برای پیاده سازی و اجرای کدهای مربوط به ربات خود انتخاب نماید. چرا که فردی که ربات را می سازد، با توجه به مهارت و آشنایی خود نسبت به محیط برنامه نویسی، باید نسبت به انتخاب آن تصمیم بگیرد تا این که بتواند از عهده نوشتن توابع و کدهای مورد نیاز در عمل سازی عملکرد ربات بر بیاید.لذا انتخاب محیط مناسب در راستای برنامه نویسی بسیار مهم بوده و همواره توصیه می شود که محیط هایی که نسبت به آن ها آشنایی و مهارت بیش تری را دارید، برای کد نویسی انتخاب نمایید.

 3.متلب بهترین محیط برای کد نویسی رباتیک

حال از طرفی دیگر، با توجه به وجود محیط های برنامه نویسی مختلف برای کد نویسی رباتیک، انتخاب بهترین محیط برای کاربران و سازندگان ربات، به عنوان یکی از چالش های اساسی تبدیل شده است. با مقایسه کلی در بین محیط های مناسب برای کد نویسی، با در نظر گرفتن موارد مختلف، می توان محیط برنامه نویسی متلب را به عنوان یکی از بهترین محیط ها در راستای کد نویسی در نظر گرفت.در واقع با توجه به معیارهایی مانند، راحتی اجرا، کاربر پسند بودن، داشتن داکیومنت های فراوان برای مطالعه، داشتن شرایط شبیه سازی بسیار نزدیک به واقعیت، باعث شده اند تا محیط برنامه نویسی متلب به عنوان یکی از بهترین محیط ها برای کد نویسی رباتیک انتخاب گردد.

 4.داشتن داکیومنت های زیاد برای مطالعه

یکی از دغدغه‏ های کد نویسان، داشتن یک داکیومنت برنامه نویسی مناسب در راستای مطالعه می باشد. در واقع هر برنامه نویسی برای این که بتواند کدهای به مراتب بهتر و بهینه ای را بنویسد، نیاز دارد که از طریق مطالعه یک داکیومنت کامل و رفع ایرادات خود به واسطه داکیومنت، نسبت به انجام این کار اقدام نماید.به طوری که یک داکیومنت کامل کد نویسی، می تواند به عنوان یک راهنمای کامل در راستای کد نویسی تلقی گردد که برنامه نویس در هر بار که با مشکلاتی در کدنویسی رو به رو می شود، بتواند با مراجعه به آن داکیومنت، بهترین راه حل را برای رفع مشکلات انتخاب نماید.محیط برنامه نویسی متلب نیز علاوه بر داشتن شرایط بسیار مناسب برای کد نویسی، با داشتن یک داکیومنت کامل، محبوب بسیاری از کدنویسان می باشد. البته این داکیومنت شامل کد نویسی رباتیک نیز می شود و برنامه نویسان با استفاده از داکیومنت کامل متلب، می توانند از نحوه عملکرد بسیاری از توابع مورد استفاده در کد نویسی رباتیک، با خبر شده و از آن ها در برنامه های خود، استفاده نمایند.

 5.جعبه ابزار متلب برای رباتیک

علاوه بر داشتن داکیومنتی کامل و ویژگی های برتر، محیط برنامه نویسی متلب، امکانات ویژه دیگری را هم برای برنامه نویسان در نظر گرفته است. یکی از این امکانات بسیار ویژه، داشتن یک جعبه ابزار بسیار ارزش مند برای کد نویسی رباتیک می باشد.منظور از جعبه ابزار، یک حالت کمکی بسیار پر کاربرد برای برنامه نویسان متلب می باشد. به طوری که برخی از توابع پر کاربرد مورد استفاده در امر کد نویسی رباتیک، در جعبه ابزار رباتیک متلب به صورت آماده قرار داده شده و کد نویسان تنها از طریق نصب جعبه ابزار مربوط به رباتیک در محیط متلب، می توانند نسبت به استفاده از این چنین امکان و ویژگی قابل توجهی اقدام نمایند.

6.چگونگی نصب جعبه ابزار رباتیک در محیط متلب

در این قسمت قصد داریم، نحوه و چگونگی نصب جعبه ابزار برنامه نویسی رباتیک در محیط متلب را به صورت مرحله به مرحله توضیح دهیم. برای انجام این کار، مراحل زیر رو به ترتیب طی نمایید :
  • به محل command window از محیط برنامه نویسی متلب بروید. در این محیط اقدام به تایپ عبارت roboticsAddons نمایید.
  • حال با انجام مرحله قبل، تعدادی گزینه برای انتخاب در اختیار شما قرار خواهند گرفت. در این مرحله، آن add-on را که دوست دارید در اختیار داشته باشید را انتخاب کنید. به عنوان مثال می توانید از این دستور استفاده کنید : Robotics System Toolbox Interface for ROS Custom Messages
  • حال بعد از وارد کردن گزینه مورد نظر خود، نوبت به نصب این add-on در محیط برنامه نویسی متلب شما می رسد. برای این کار بر روی Install کلیک نمایید. سپس عبارت Download Only… را بزنید. این کار باعث می شود تا فایلی را برای استفاده، دانلود و نصب نمایید که بتوانید در شرایط offline از آن استفاده کنید.
  • در نهایت نیز مراحل نصب را به تدریج طی نمایید تا عمل نصب جعبه ابزار، با موفقیت به پایان برسد.
  • در این بین برای بروزرسانی add-on های نصب شده خود، می توانید در محیط command window، عبارت roboticsAddons را وارد کرده و سپس عبارت Manage Add-Ons را بزنید.
بدین ترتیب قادر خواهید بود تا جعبه ابزار مورد نظر رباتیک خود را در محیط برنامه نویسی متلب سیستم خود نصب نمایید و از این پس پروژه های کد نویسی رباتیک خود را با سرعت و راحتی بسیار بیش تری عملی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *